Da poleg estetskega videza dosežemo trajnost Lesne Dvoriščne Ograje s pravilno konstrukcijo in površinsko ter globinsko zaščito. Pri izdelavi in montaži Ograje imejmo vedno v mislih, da se voda ne sme dolgo zadrževati, mora odtekati.
Lesene Ograje so kul |
Pri Lesu je najbolj problematično čelo, kjer je vhod skozi lesena vlakna oz. celice. Zato je pomembno, da čela ne zapremo ali stiskamo drug ob drugega. Voda, ki pada na Ograjo naj se čim prej posuši.
Smer odtekanja vode lahko deloma usmerimo z utori, ki jih naredimo na očem nevidnim mestom na Ograji.
Da bo obstojnost Ograje še višja priporočamo globinsko impregnacijo lesa (obvezno če se uporablja les smreke), deloma pa lahko rešimo to težavo z izbiro ustrezne drevesne vrste, kot so macesen, hrast, akacija, teak ... te drevesene vrste vsebujejo nekatere čreslovine, ki preprečujejo trohnenje.
Najslabša stvar je, da Leseno Dvoriščno Ograjo premažete s premaznim sredstvom, ki vsebuje lak. Lak površinsko zapre zunanjo plast. S časoma, ko les deluje zaradi spremembe vlage takšen lak popusti in poči. Takrat nastanejo mikro razpoke preko katerih voda pronica v les. Zaradi majhnih razpok pa se vlaga prepočasi suši in tako nastanejo idealni pogoji za trohnenje Lesa.
Torej Les je lahko zelo dober gradbeni material, vendar z uporabo znanja o njem, brez njega bo vaša Dvoriščna Ograja strohnela zelo kmalu.